Dla klientów, którzy nam zaufali i długi czas chętnie robią u nas zakupy, przygotowaliśmy kilka ofert, aby mogli się czuć wyjątkowi, ale także, aby zamówienia w naszym sklepie były opłacalne.
Wprowadziliśmy trzy nowe funkcje:
  • punkty lojalnościowe
  • newsletter z rabatami i specjalnymi ofertami
  • zniżki dla stałych klientów
Punkty lojalnościowe
Zdajemy sobie sprawę, że wiele czynników wpływa na państwa decyzję o kupnie. Z tego powodu chcieliśmy zachęcić Państwa do skorzystania z nowej możliwości, jaką są punkty lojalnościowe. Za każdą wydaną złotówkę otrzymają państwo 1 pkt. lojalnościowy, który po uzbieraniu konkretnej sumy, można wykorzystać jako rabat na nasze zamówienie.

Newsletter.
Często nasi klienci chcą poznać najnowsze trendy lub też dowiedzieć się jakie ciekawe oferty można znaleźć w naszym sklepie. Niemniej jednak warto takie zainteresowanie nagrodzić - z tego właśnie faktu do każdego newslettera dołączamy unikalne kody rabatowe, z których skorzystać będą mogli tylko uczestnicy owego przedsięwzięcia.

Stali klienci
Bardzo doceniamy Państwa obarczenie nas swoim zaufaniem. Dziękujemy także za długą oraz owocną współpracę i właśnie z tego powodu chcemy Państwa poinformować, że dla klientów, którzy osiągną konkretny pułap wartości wszystkich zamówień, gwarantujemy stałe rabaty na produkty z naszej oferty! Czyż nie wspaniale jest być klientem sklepu ABARTA?